Richtrovy boudy

Sněžka

Výlety a zábava

Vyšlápněte si na nejvyšší horu České republiky

Na Sněžku můžete vyrazit v každém ročním období. Se svými 1603,30 m. n. m. vám totiž nabídne nádherné výhledy na okolní zvrásněné kopce. Na tuto česko-polskou přírodní hranici vede příjemná a udržovaná stezka. Před každým výšlapem si ale raději zkontrolujte počasí. Sněžka se totiž ráda halí do husté mlhy a nechává vítr, aby se kolem ní proháněl i rychlostí 198 km/h.
7,5 km od Richterových bud

Proč se šplhat na Sněžku a co tam uvidíte

Protože výš už se v ČR nedostanete :) Užijete si tu krásné panoramatické výhledy na Polsko i Čechy.

Česká poštovna na místě bývalé České boudy

Najdete tu moderní verzi původní České poštovny, která zde byla postavená roku 1868. Tu původní bylo nutné v roce 1990 rozmontovat a odvézt, protože byla neopravitelně poškozena dřevomorkou. Nyní zde stojí moderní budova “Anežka”, navržená Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Skládá se z 20 000 dílů a turistům nabízí i vyhlídkovou terasu. Čeká tu na vás občerstvení, pohledy se speciální známkou i krásné výhledy.

Kaple sv. Vavřince

Nejstarším objektem na vrcholu Sněžky je rotundová kaple sv. Vavřince. Ačkoliv je na polské straně hory, turisté z Čech hranici bez obav překračují. Takže ji neváhejte také navštívit. Kapli nechal postavit slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch. Její výstavbu komplikovaly různé právní spory, takže se období
mezi prvními pracemi a finálním vysvěcením protáhlo na 28 let. Dříve se zde pětkrát do roka konaly bohoslužby, kterých se účastnily stovky poutníků. Dnes se tu koná každoroční mše za horské záchranáře a vůdce.

Meteorologická stanice

Bývalá polská meteorologická observatoř byla postavena v letech 1966 až 1974 na místě zbourané Polské boudy. Budova měla připomínat vesmírné talíře, které navrhl Witold Liponski a Waldemar Wawrzyniak. V nejvyšším disku je observatoř, v prostředním disku technické zázemí a sklady a spodní disk je částečně zapuštěn do terénu. Nacházela se v něm polská restaurace.

Vítě, proč se jmenuje Sněžka?

Jako první na Sněžku vystoupal už v roce 1456 neznámý Benátčan, který zde hledal vzácné kamení. Jak tento vrchol nazýval, ale dnes nevíme. Až učenec Georgius Agricola ji v roce 1546 přisoudil jméno Risenberg. První české názvy vycházely ze skutečnosti, že je hora “sněhem pokrytá”. Sněžce se proto říkalo Pahrbek Sněžný, Sněhkopa, Sněhovka, Sněžovka a od roku 1823 už definitivně Sněžka.

5 věcí, které jste o Sněžce možná nevěděli:

 • V roce 1563 měřila neuvěřitelných 5880 m n. m.
  Tento výsledek vyšel slezskému učenci Kryštofovi Schillingovi, když se snažil mezi lety 1563 - 1566 Sněžku změřit. Podle jeho výpočtu byla o 1 000 m vyšší než Mont Blanc.

 • V roce 1569 už dosáhla na pouhých 2035 m n. m.
  Tolik Sněžce naměřil v roce 1569 Jiřík z Řásně.

 • V roce 1935 na Sněžku vyjela Škoda Popular
  Auto řídil český cestovatel Břetislav Jan Procházka a Mojmír Urbánek.

 • Kaple sv. Vavřince fungovala jako hospoda
  Když byla kaple roku 1810 uzavřena, přeměnila se na následujících 40 let na hospodu a útulek. Znovu vysvěcena byla až v roce 1854.

 • Nejvyšší místo, kde můžete získat poštovní razítko
  Česká poštovna má PSČ 542 91. I dnes tu můžete podat listovní zásilku nebo si koupit turistickou poštovní známku.
Další aktuality

Další aktuality

Předchozí
Další